Když se na počítači něco pokazí, je konec nejen hry, ale i srandy. Aby vše dobře šlapalo jako před čtyřiceti léty, o to se stará Zdeněk Kotrba. Jeho rychlost oprav, a hlavně odhad poruchy jsou neuvěřitelné. Jaký má názor na PiStorm nebo Arduino? Proč jsou tato vylepšení jednou skupinou uživatelů přijímaná a jinou opovrhovaná? Kdo jsou Sysinfové? A hlavně! Konečně dostaneme odpověď na věčnou otázku: ATARI nebo Commodore? Rozhovor jsme vedli po Messengeru, proto o neformálnost není nouze.

Jaké všechny platformy opravuješ? Myslím tím ATARI, Commodore, Sinclair, …

Teoreticky opravuji jakoukoliv platformu. Některé známé jako ATARI, Commodore, Amiga, ZX Spectrum samozřejmě více než ostatní, protože jsou u nás nejvíce zastoupené. Ty, které jsem ještě neměl na operačním stole mám raději. Je to více zajímavé, protože s nimi nemám zkušenost a tím pádem je to větší zábava, a ještě se je naučím.

Třeba Amstrad nebo Sharp, anebo spíš PMD či IQ?

Amstrad a Sharp patří do skupiny pro mě už prozkoumaných strojů. PMD a IQ jsem tu dokonce ještě ani neměl. Tyto Československé stroje si nejspíš majitelé opravují svépomocí. Předpokládám. Ještě jsem nebyl o opravu těchto „ohřívačů všeho“ požádán 😃

PMD a ohřívač? No, toto! Jak ses k opravám HW vlastně dostal? Již od mala jsi byl zvídavý hoch a rozvrtal jsi cos mohl?

Přesně tak. Pamatuji si, jak jsem nejprve toužil po počítači. Pak jsem požádal rodiče. Ale nic jsem nedostal zadarmo, takže jsem musel pomáhat při různých pracech doma. Samozřejmě jsem si nemohl nikdy na své ATARI vydělat, takže pomoc především dědy byla velká. Táta měl kamaráda, který shodou okolností prodával ATARI 600XL, protože si zrovna pořídil 800XL. V podstatě nečekaně mi přinesl počítač domů. Nikdy jsem se ho nezeptal kolik ho to stálo peněz (musím to napravit).

Po čase mi to bylo málo, a tak jsem získal to nové ATARI 800XL od tátovo kamaráda výměnou zpět za ATARI 600XL a doplatek (který opět neznám).

Pak přišlo období pokusů s různým hardware, kdy jsem si postavil Alfigraf, a pak do něj světelné pero, které mi dokázalo skenovat obrázky. A jednoho dne jsem se pokusil vylepšit obraz na mém cenném ATARI 800XL. No, dopadlo to na výbornou. Pacient zemřel na výstup z TV modulátoru. Myslel jsem si, že je konec. Ale vše dobře dopadlo. To je moje první oprava ATARI v životě 😃

Samozřejmě následovala floppy mechanika ATARI 1050. Pak výměna za ATARI 130XE atd.

Koukám, že cesty ATARI jsou nevyzpytatelné. Kolik ti bylo, když jsi dostal to 600XL?

Zrovna nedávno jsem přemýšlel, kdy přesně to bylo. Bohužel mám špatnou paměť. Předpokládám, že to bylo v mých deseti letech tzn. 1985. Fakt jsem o tom přemýšlel a ani rodiče mi nejsou schopni říct přesně kdy.

Jinak moje znovuzrození jako servismana má zajímavý začátek. Poslal jsem si Amigu 600 na recap do jedné nejmenované firmy. Amiga mi přišla zrecapovaná, ale… nefunkční myš, natržená membrána atd. Po kontaktování firmy mi bylo sděleno, že když odcházela byla naprosto v pořádku a po všech testech. Do dnes si myslím, že si ji pošťáci vyndali z krabice a zkoušeli ji zničit 😃

To bylo to nakopnutí, kdy jsem řekl, se.. na to a budu to opravovat sám!

Kromě počítačů opravuješ i periferie? FDD, HDD, ..?

Samozřejmě opravuji i periferie těchto archaických počítačů. Zatím mám celkem úspěchy. Sem tam se něco nepovede hned napoprvé, ale vždy se snažím to nějak udělat. Nejlepší je, když se nedaří, vzít do ruky nějakou jinou opravu a nechat odpočinout mozek. Pak se rázem dostaví nějaký nápad a ten bývá tak z 80 % úspěšný.

Jinak mám celkem takový dar, že kolikrát mi někdo jen řekne, co to dělá nebo nedělá, a já mám vnitřní pocit, čím to je a to je dost často pravda. Asi prostě magor 😀

Jak dlouho už tedy opravuješ?

Opravuji cca 5 let tak nějak pro všechny. Přesně si to nepamatuji, ale mohl bych to dohledat, kdy mi byla dodána „funkční“ Amiga 600.

Hodně teď frčí PiStorm. Co to vlastně je? K čemu je to dobré a na jaké počítače se hodí?

PiStorm je taková zvláštnost. Je to v podstatě softwarová emulace procesorů Motorola. Velmi funkční je u 68000, 68010 a 68020. U 68030 a 68040 to není ještě zcela doladěné. PiStorm tedy slouží jako náhrada původního procesoru. Jedná se tím pádem o levnou turbokartu využívanou zejména u počítačů Amiga. Nyní probíhají nějaké první krůčky v nahrazení procesoru PiStormem v ATARI řady ST. Pokouším se to testovat a snad brzy veškeré informace nějak vyvrhnu na komunitu.

Sorry, já byl v kině na Duně druhý díl. Pokusím se napsat co nejdříve.
V poho. To už je dvojka? Je lepší než jednička?
Jako, je to tak nastejno. Víc bojových scén a jízda na červech 😀
Hm, věru husté.

Jinak PiStorm je na jedné straně oblíbený a na druhé straně, zastánci originálního hardware Motorola, opovrhovaným rozšířením těch našich miláčků. Je to věc názoru. Ale odpůrci tvrdí, že když si do Amigy někdo dá PiStorm, tak jsou pak ostatní čipy k ničemu, ale to není vůbec pravda. Opravdu jen nahrazuje CPU, pokud tedy není používán i s RTG grafikou a podobnými fíčurami.

V této souvislosti se zeptám, co je to Arduino?

Arduino je programovatelná prototypová destička. Je to po naprogramování v podstatě jednoúčelový počítač. Program běží v RAM ve smyčce.

K čemu a kde se nejčastěji užívá?

Využít se dá snad ve všech odvětvích. Existuje k němu spousta čidel, takže lze měřit EKG, teploty, vlhkost, … Prostě vše, na co si vzpomeneš a jde měřit 😂 Je to prostě úžasně navržená levná destička vhodná pro výuku programování mládeže. Já ho používám jako mezičlánek mezi SD kartou a počítačem. U 8bitového ATARI jako SIO2Arduino, u Commodore 64 jako Tapecart.

Odhadneš, kolik jsi už opravil počítačů?

Nikdy jsem si počty oprav nezapisoval, ale myslím si že kolem stovky to bude. Jestli ne mnohem více. Někdy mám sen, že mě vlastně ty počítače zavalili a pak se probudím a zjistím, že je to pravda 😀

Který stroj, co ti prošel rukama, považuješ za nejraritnější?

Z nejvíce raritních počítačů bych vypíchl ATARI Falcon. Ty si pamatuji. Ty jsem dělal 4 úspěšně a jeden tu mám stále na operačním sále (momentálně je v polici na JIP 😀). Zatím se mi ho nepodařilo rozdýchat. Dalším krásným kouskem byl Commodore SX 64. Dalším Amiga 4000.

Jaká oprava byla opravdovým oříškem?

Tak největším oříškem byla oprava Amigy 4000, kterou jsem měl u sebe dvakrát. Poprvé na opravu nefunkčního zvuku. To byla brnkačka. Ale po roce se mi vrátila s tím, že zdroj si trochu „prdnul“ a protáhnul celou desku, a tím pádem i čipy, trochu větším napětím. Takže došlo k výměně několika čipů a postupným měřením a zkoumáním jsem ji rozjel. Ale bylo to napínavé a dost často jsem ji odkládal a dělal jiné věci, jen abych dostal další nápad, jak už jsem to říkal. A co je oříškem? Momentálně ten Falcon, co je teď v regálu na JIP.

Opravuješ pouze uživatelům v ČR, anebo jsi se rozrostl alespoň po EU?

Opravy se mi rozrůstají kromě České republiky taky na Slovensko. Periferie, které vyrábím ve volném čase (tzn. v noci místo spánku) mám myslím nejdál ve Finsku.

Jaké periferie vyrábíš? Která je tvá oblíbená?

Vyrábím různé cartridge pro Commodore, ATARI, ZX Spectrum atd. Další, velmi oblíbené, jsou různé náhrady datových periferií, které emulují většinou floppy mechaniky, další jsou různá paměťová nebo RTC rozšíření.

Nemám extra oblíbenou periférii. Ale jsem atarista, takže je to SIO2Arduino a novodobá kopie cartridge MDDOS s původní softwarovou náplní Milana Dadoka. Ta se nám podařila vyrobit díky zapůjčení originální cartridge od kamarádů ze Slovenska a s přispěním dalšího kamaráda, který mi navrhl desku plošných spojů. Pokud je to možné, rád bych je jmenoval a poděkoval jim tímto způsobem. Původní cartridge mi zapůjčil Laco Donald a tišťák nakreslil a gerbery vytvořil Petr Kracik. Děkuji pánové. Jediné, co mě mrzí, je to, že jsem si myslel, že tato cartridge udělá radost hlavně ataristům, kteří v ní najdou super nástroje. Ale bohužel poptávka je minimální. Ale jsem rád, že se tento projekt zadařil.

Jaký máš názor na AVG cartridge?

AVG cartridge je úžasný nástroj pro zaníceného ataristu. O tom není pochyb. Umožňuje nevídané věci na ATARI XL/XE včetně rozšíření RAM bez zásahu do počítače. Jinak její mladší sestra SUBCART je ještě propracovanější díky její další nadstavbě, a to emulace stereo POKEY.

Dále připravuji do výroby síťové karty pro ATARI řady ST do cartridge slotu, další periferií pro ATARI ST je zvuková karta taktéž do cartridge portu, pro Amigu tu připravuji SDBOX a Audio stereo digitizer.

Pro to ATARI ST to je nějaká emulace MT-32?

Kdepak, oficiální název je ATARI ST MV16 Sound Audio Card Cartridge. Kompatibilní s programy: B.A.T., B.A.T. II, Music Master, některými MOD přehrávači, Audio Sculpture, Digi Composer, TCB tracker a Noisetracker 1.5.

Když už jsi nakousl MT-32, tak já vyrábím MT32-Pi – a jsme zase u Raspberry. Je to MIDI syntezátor. Věrně emuluje původní hardware a to Roland MT-32. V dnešní době hojně vyhledávaná periferie a tím pádem ceněná tzv. za ledvinu či dvě 😀 Proto vznikl tento emulátor. Hlavní výhodou je jeho cena. Nestojí více než jeden článek u malíčku v hodnotě lidského těla 😀

Jak funguje? Normálně přes MIDI kabely, anebo se připojí do cartridge ATARI ST? Plus nějaký SW?

Ta audio karta se připojuje do Cartridge slotu na ATARI ST. Ovládat ji umí software, co jsem zmínil výše.

Jinak MT32-Pi se připojuje klasicky pomocí DIN5 konektorů jako každé správné MIDI (jo, chápu tuto otázku na pořádný pošťouchnutí kolegů od konkurenční Amigy). Prostě každý atarista přesně ví, kam se to připojí.
Takže klasika.
Na ATARI není třeba žádný specielní ovladač. Jen přehrávač MIDI souborů. U Amigy je ještě třeba použít specielní interface ze sériového portu na MIDI a SW ovladač a přehrávač. Ale pak to hraje 😀
Wow! Amigisti se prostě mají 😉

Stereo POKEY taky děláš?

Stereo POKEY tu mám připraveno, ale zatím jsem s tím na trh nešel. Dnes je celkově špatně sehnatelný čip POKEY. Takže asi to zůstane v poličce. Zatím. Jinak samozřejmě za tímto rozšířením stojí dva velikáni ATARI scény a to Robert Petružela (Bob!k) & Radek Štěrba (Raster – odpočívej v pokoji, jednou se tam sejdeme společně). Omlouvám se, musel jsem.

Kde sháníš náhradní díly? Paměti, membrány apod.?

Většinou se snažím všechno sehnat na tuzemském trhu, ale bohužel některé specializované IO musím nakupovat i v cizině. Takže eBay. A poslední možností je pak Čína.

Máš nějaké svoje oficiální webovky?

Svoje webovky mám, ale to víš… není čas tam něco moc dávat. Tímto bych rád požádal někoho o pomoc. Třeba by mi za cenu 60 minut za hodinu mohl vždy tam dát fotografie nových výrobků s popisem. Myslím si, že je to velmi lákavá nabídka, co se financí týče 😀 Kdo se chce zasmát, může se podívat na www.oldcomp.eu.

K těm webovkám mohu ještě dodat jen to, že více aktivní jsem na FB v mé skupině Moderní periferie k 8, 16 a 32 bit počítačům.

Nyní ožehavé téma. Co ty a hry? Je nějaká, co tě bavila? Nějaká raná vzpomínka zatoulaná v hlubině tvé duše?

Já a hry. Ty mě znáš velmi dobře. Samozřejmě jsem hrál, hodně hrál. Mezi mé oblíbené patří Space Invaders, Alley Cat, River Raid, Donkey Kong a další a další hry na 8bitové ATARI, u kterých jsem strávil spoustu času. Pak jsem měl období temna a tvrdil jsem, že hraní je jen ztráta času (kterého mám opravdu obrovský nedostatek). Ale blýská se na lepší časy. Letadla začala couvat a žáby do kamene bušit, protože jsem začal zase hrát! Koupil jsem si Xbox (omlouvám se všem lidem od Sony. Sorry!) a když je chvilka tak hraju, ale pšššt!

Na Xboxu paříš co?

Hlavně Assassin’s Creed a to Ezio Collection a Origins. Samozřejmě nějakého toho Wolfensteina a Tomb Raidera. A teď nově Sea of Thieves v kooperaci se synem a kamarádem. 

Věčná otázka, jež sužuje lidstvo od nepaměti: Jak se díváš na souboj ATARI versus Commodore? Klidně zůstaňme u 8bitů, ale můžeš se rozvášnit až k 16bitům.

OK, až se vrátím z wellnessu. Pokusím se napsat večer. Wellness je nabušený procedurama (pití piva, procházky, spousta jídla, válení se na posteli, …)
Jj, já sedím na židli.

Velmi zapeklitá a ožehavá otázka. Na to by chtěl odpovědět každý a to dle svého srdce. Každý bude bránit ten svůj stroj z dětských let. U mě to bude vždy ATARI. I když má svoje nedostatky, ale také přednosti. U druhého to bude ten jeho Commodore. Když jsem byl ještě malý kluk, tak jsme se dokázali opravdu hodně hádat. Dneska, když to někde vidím, snažím se tomu vyhnout. Nechci se už v tomhle dloubat a už to i nerad čtu. Takže ATARI 😃

Z pohledu hardware: je některý z nich lépe „upgradovatelný“ nebo je to tak na stejno?

Na upgrade je v podstatě vhodný jakýkoliv počítač. U 16bitových strojů je to jednodušší. Pak je ještě otázka ohledně zarputilosti majitele. Někdo to má opravdu jako sběratelský skvost, takže nechce žádný upgrade a jakoukoliv nedobovou úpravu.

Pak je druhá skupina. Říkám jim Sysinfové. Jsou to honiči výkonu a dají si tam cokoliv, kde se jim graf v programu SysInfo natahuje hodně doprava. Takže si vždy spustí svůj stroj a první je program SysInfo nejlépe umístěný rovnou na ploše Workbenche 😃

Je některý z nich více poruchový? Nemusí to být jen dvě výše zmíněné platformy.

V poruchovosti se to špatně odhaduje. V každém případě dost často opravuji horní RAM u ZX Spectra. Další stroje s opravou RAM jsou 8bitová ATARI. Prostě paměti 4164 jsou opravdu poruchové. Některé značky jsou u mě častěji, ale je to spíš dáno tím, že byly u nás více rozšířené.

Umíš taky programovat, že?

Programování mě taky hrozně baví, jenže není čas. Měl jsem s kamarádem program na defragmentaci floppy disku pro 8bitový ATARI. Prostě se nám zdálo, že když PC to dělá s HDD, tak i na floppy je to dobrý nápad 😂

V Assembleru, předpokládám.

Jj, v Assembleru v editoru Atmas II. To byl dobrý program, ale už samozřejmě nemám zdrojáky. A aplikace, co jsem dělal na sálovém počítači pro Cagivu, nikoho nezajímají.

To víš, sálový počítač je už hodně moc nejvíc retro. To nikdo normální doma nemá.

Pokud zrovna nejsi zavalený počítači, jezdíš na motorce, že? Co máš za stroj a kam jezdíš nejradši?

Jj, svoji Kawasaki EN500 mám opravdu rád. Jezdím kamkoliv, jen abych se vyvětral (hlavně hlavu). Na motorce jsi volný a máš povznášející pocit. Jezdím s manželkou a oba to milujeme, za což jsem rád, protože máme alespoň jeden společný koníček (kromě dovolených). To víš, že dost často vrčí, že jsem říkal, že nechci celé léto ty opravy ani vidět a pak se nechám vždy ukecat i o těch prázdninách, co každý rok vyhlásím. (Po měsíci bez oprav počítačů se už ošívám a na tajňáka sem tam nějakou opravu vezmu.)

To si budeme všichni moc dobře pamatovat!


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.